Odebírej podíly z farmy za férových podmínek pro tebe i pro nás a společně půjdeme cestou udržitelnosti. Budeme sdílet radosti a výhody z komunitou podporovaného zemědělství = KPZ
Vyber lokalitu výdejny a podíl, který ti vyhovuje a můžeš začít se těšit z našich dobrot. Tak jednoduché to je

Každá výdejna má své dny kdy se vydává a můžeš vybírat interval 1 x 14 dní nebo 1 x měsíčně. Lokálněji to snad už ani nejde :)

O KPZ trochu podrobněji

1. Co je podíl?

Je část naší zemědělské produkce, kterou partnerstvím, na základě dohody s námi, získáváte v podobě pravidelných dílu. Ve stanovený den, čas a v místě výdejny si pak už jen vyzvednete naše dobroty. 

2. Co je výdejna?

Výdejna je místo ve Vaší blízkosti, kam si v pravidelných intervalech budete docházet vyzvedávat svůj podíl. Za každou výdejnou stojí koordinátor, se kterým budete komunikovat, který Vám bude vydávat Vaše podíly a poskytovat další pobídky. Níže je uvedena mapa výdejen s odkazy pro bližší info.

3. Co získám za cenu podílu, kterou zaplatím?

Především kvalitní čerstvou potravinu, o které budete vědět, kdo ji pro Vás připravil a za jakých podmínek. Zde není zapotřebí pečetě BIO, jak je tomu v případě anonymního prodeje v supermarketu. Máte tak plnou kontrolu nad tím, co jíte.

4. Jak je to s ekologií?

Je zřejmé, že zemědělci v KPZ nepoužívají průmyslové postupy a sází na celkovou udržitelnost svého hospodaření. Obaly od potravin se zpravidla opětovně používají. Především jde však o lokálnost, tudíž nenakupujete potravinu, která k Vám připluje nebo přiletí ze vzdálené země. Proto konečná uhlíková stopa je zásadně nižší. Dalo by se říci, že ekologičtěji to snad ani už nejde. 

5. Má člen KPZ nějaké povinnosti?

vše je o dobrovolnosti, jako například brigáda na statku. Přesto pár povinností tu je, zejména pak: platit a vyzvedávat si podíl včas, přijmout specifika KPZ, sledovat zprávy z KPZ, poskytovat zpětnou vazbu a recyklovat případně kompostovat. 

6. Jak vypadá ta písemná dohoda?

písemná jednoduchá dohoda bez právních skrytých kliček. Prostě jednoduše černé na bílém. 

7. Něco málo o našich podílech

vajíčkové podíly

K výběru jsou možné podíly Slepice (pouze slepičí vajíčka) nebo MIX (slepičí + křepelčí vajíčka). Vajíčka dodáváme ve vratných papírových proložkách. Vajíčka nejsou starší než 14 dní (obrátkové zboží a průměrné stáří je v řádech dnů). 

Na statku chováme různé druhy slepic a spíše se jedná o tzv. dvorkový mix. Proto velikost samotných vajec je rozdílná. 

Křepelčí vajíčka jsou obdobně stáří do 14 dnů jako v případě slepičích. Velikost vajíček je v celku rovnoměrná. Chováme křepelky japonské - italský gigant.

  • interval: každých 14 dní nebo 1 x za měsíc
  • od kdy do kdy: duben - srpen, Mimo tyto měsíce probíhá pouze volný prodej, tedy kdo si zavolá má co chce.
  • ostatní: Každá drůbež nese nerovnoměrně v průběhu roku, proto se může stát, že mix vajíček v každém závozu se může mírně lišit. V zimním období platí, že vajíček je všeobecně méně a naopak. Naší snaho je však co nejvíce dodržet v každém závozu předepsané množství vajíček.

velikost, skladba podílů:

  • malý MIX:  6 slepičích + 4 křepelčí = 10 vajíček/závoz
  • střední MIX:  10 slepičích + 10 křepelčích 
  • velký MIX: 18 slepičích + 12 křepelčích 
  • malá SLEPICE: 10 slepičích vajíček/závoz
  • střední SLEPICE: 20 slepičích vajíček/závoz
  • velká SLEPICE: 30 slepičích vajíček/závoz
  • individuální: možnost sestavit podíl tzv. na míru
cena podílů

Ceny podílů jsou mírně odlišné, podle toho o kterou výdejnu jde. Rozdíl je z důvodu rozdílných počtu závozů a také odlišné náklady na dopravu. Přesné ceny tak najdete na dalších stránkách konkrétních výdejen KPZ.

drůbežo-masové podíly

Vedle individuálního prodeje drůbežího masa na váhu nabízíme i formu podílu. Ano čtete správně, maso na podíl na celou sezónu v pravidelných závozech. Každý podíl se skládá z mixu chované drůbeže a cena podílu je sestavena na základě průměrné váhy. Cena je pevná a nikterak se zpětně nedovažuje. Může se stát, že některý kus bude mírně pod průměrnou váhou a některý opačně. 

závozy:

  • interval: 1 x měsíčně nebo každých 14 dní
  • počet závozu: liší se dle konkrétní výdejny KPZ
  • od kdy do kdy: březen - prosinec 2024 
  • forma  předání: v kuchyňské úpravě, neporcované, zabalené v sáčku. Obsahem jsou i droby. Převoz probíhá v termo boxech s ledem, maso je tak při přepravě a předání v chladu.

velikost, skladba podílů na sezónu 2024:

  • malý, střední, velký - á 14 dní
  • malý, střední, velký - á měsíc
  • individuální: možnost sestavit podíl tzv. na míru. Můžete si nejen vybrat jaký druh drůbeže chcete ale můžete si například zvolit i výluku v dodávce v době kdy plánujete být mimo domov (například letní prázdniny, delší dovolené apod.).
  • skladba jednotlivých podílů se mírně liší podle výdejny KPZ. Tedy ve smyslu počtu jednotlivé drůbeže. Platí však, že všechny podíly se skládají z následujícího drůbežího masa: kuře brojler, kachna bílá pekingská a čínská - ""pižmovka"", kachna indický běžec, křepelka japonská - italský gigant a perlička

cena podílů:

vzhledem k nákladům na dopravu jsou ceny podílů mírně odlišné dle konkrétní výdejny. Konkrétní ceník naleznete v odkazu jednotlivých lokalit výdejen níže na této stránce.

poznámka: Skladba jednotlivých závozu je rovnoměrně rozložená do sezóny s ohledem na to co zrovna dorůstá v našich kurnících. Individuálně lze přiobjednat v průběhu počet kusů, který bude účtován na váhu a dle platného ceníku. Individuálně lze si i rezervovat krůty a husy, ty však dorůstají v listopadu.

králičí podíly

Vedle individuálního prodeje králičího masa na váhu nabízíme i formu podílu. Ano čtete správně, maso na podíl na celou sezónu v pravidelných závozech. Cena podílu je sestavena na základě průměrné váhy. Cena je pevná a nikterak se zpětně nedovažuje. Může se stát, že některý kus bude mírně pod průměrnou váhou a některý opačně.

závozy:

  • interval: jednou za cca 2 měsíce
  • počet závozu: 4
  • od kdy do kdy: květen, červenec, říjen, listopad
  • forma předání: v kuchyňské úpravě, neporcované včetně hlavy, zabalené v sáčku. Obsahem jsou i droby. Převoz probíhá v termo boxech s ledem, maso je tak při přepravě a předání v chladu.

velikost, skladba podílů na sezónu 2024:

  • malý
  • individuální: možnost sestavit podíl tzv. na míru. Můžete si nejen vybrat kolik ve výsledku dostanete počet králíků ale můžete si například zvolit i výluku v dodávce v době kdy plánujete být mimo domov (například letní prázdniny, delší dovolené apod.).

cena podílů:

vzhledem k nákladům na dopravu jsou ceny podílů mírně odlišné dle konkrétní výdejny. Konkrétní ceník naleznete v odkazu jednotlivých lokalit výdejen níže na této stránce.

poznámka: Skladba jednotlivých závozu je rovnoměrně rozložená do sezóny s ohledem na to jak králíčci dorůstají v naších králíkárnách. Individuálně lze přiobjednat v průběhu počet kusů, který bude účtován na váhu a dle platného ceníku. 

dobrovolný přízpěvek pro statek

Ceny jednotlivých podílů sestavujeme podle jednotného pravidla. Je však možnost si svobodně vybrat i dobrovolný příspěvek +.. Tento dar je pro nás finanční podpora, aby udržitelně jsme mohly hospodařit nejen v další sezóně, ale mohly zavádět postupně různé inovace a zlepšovat i naše služby. Jinými slovy je to vaše vyjádření díky zato, že děláme to co má smysl, a smysl i pro Vás. Každý člen si může zvolit cenu s ohledem na to, jak vnímá výši svého příjmu. Vždy se najdou lidé, kteří rádi uhradí za stejný podíl vyšší částku než někteří členové, kteří mají nižší příjmy. Tato solidarita je základem komunity a finanční dar je svým způsobem Vaší investicí do udržitelné budoucnosti. Například můžeme dále šířit osvětu a přimět další lidi k potravinové revoluci, která tak ročně ušetří tuny CO2. Děkujeme, že nemyslíte jen na sebe.

8. Vše o KPZ v otázkách a odpovědí podrobněji

1. Co je KPZ?

KPZ = komunitou podporované zemědělství je inovativní model, který má přínosy v mnoha různých oblastech a na mnoha různých úrovní. 

Na základě uzavřeného partnerství s naším statkem, získáte členství v komunitě obdobně smýšlejících lidí a pochopitelně tzv. podíl z naší produkce. V pravidelných intervalech po celou sezónu pak budete dostávat to co zrovna roste na záhonech, nebo dorůstá v našich kurnících. Tento přímý vztah je bez jakýkoliv prostředníků či obchodních řetězců. Nic více, nic méně. 

2. Kdo je podílník/člen KPZ?

Podílník jste Vy, ať už jste jednotlivec, rodina nebo skupina přátel či kolegové z práce. Na základě uzavření partnerství s naším statkem získáváte podíl z naší produkce. Ve stanovených intervalech si pak na výdejných místech v okolí Vašeho bydliště/působiště vyzvedáváte to co zrovna roste na našich záhoncích a dorůstá v našich kurnících.  Jako členové KPZ se stáváte součástí komunity. Můžete se tak zúčastňovat různých akcí, setkání a poznávat ostatní členy. Máte šanci získat nové přátele, získat nové zkušenosti, recepty do vaší kuchyně a především potravinovou svobodu.

3. co je podíl?

Je část naší zemědělské produkce, kterou partnerstvím s námi, získáváte v podobě pravidelných dílu. Ve stanovený den, čas a v místě výdejny si pak už jen vyzvednete naše dobroty. Podíl je pro Vás garance, že dostanete v průběhu sezóny to co produkujeme. Nemusíte se bát, že na Vás nezbude, neboť Váš podíl má přednost před objednávkami tzv. ze dvora. Máte možnost si vybrat jeden z podílů, jako např. vajíčkový, drůbežo-masový či zelenino-bylinkový, nebo třeba ze všech naráz. A jak velký je podíl? záleží na Vás. Máte totiž možnost si vedle druhu podílu vybírat i z jejich velikostí.

4. Jíme podle sezóny

Mějte na paměti, že KPZ není supermarket. A tak v případě zeleniny s ovocem dostanete právě to, co v daném momentě roste a dozrává. Na jaře nebudete dostávat rajčata ani dýně. Na podzim zas určitě nečekejte jahody či jarní cibulku. Zvláště zimní a jarní díly mohou být menší a méně pestré. Zatímco v létě nebo na podzim budete mít možná problém s tím, abyste vše zvládli spotřebovat. Obdobně se mají věci i v případě drůbežího masa.

Pamatujte, že ani slepice nesnášejí vejce rovnoměrně po celý rok.

Jako členové KPZ možná objevíte zeleninu, kterou jste nikdy předtím nezkusili - například mangold, zelí "pak choi", nebo česnekové výhonky. Dokonce i zeleninu, kterou byste si běžně nekupovali, například kapustu, topinambury nebo fenykl. Obdobně křepelčí nebo perliččí maso je něco co možná neznáte a za normální situace by Vás zcela minulo. Recepty sdílené v rámci komunity vám mohou pomoci si tyto nové druhy zeleniny a masa vyzkoušet, poznat je a přijít jim na chuť.

5. Co je výdejna?

Vedle vyzvedávání si podílu přímo u nás na statku je možnost si svůj podíl pravidelně vyzvedávat na tzv. výdejních místech. Nemusíte tak cestovat na dlouhé vzdálenosti za našimi dobrotami. 

Za každou výdejnou stojí koordinátor, se kterým budete komunikovat, který Vám bude vydávat Vaše podíly a poskytovat další pobídky. Máte tak možnost si naše podíly namixovat dalšími dobrotami od jiných farmářů. Ale to už záleží na Vás samotných a na koordinátorovi. 

Každá výdejna/lokalita má svůj den a čas, kdy si podíly můžete vyzvednout.

6. Kde se výdejny nachází?

Domovská výdejna je přímo u nás na statku. Na ostatních výdejnách momentálně pracujeme. Už ale nyní můžeme prozradit, že do konce roku 2022 bude spuštěná spolupráce s Benešovskou KPZ  https://www.facebook.com/benesovskakpz

Dále jednáme o založení KPZ výdejny v Sedlčanech.. Další výdejny budou vznikat a nejpravděpodobněji ve městech Písek, Tábor, Milevsko a Dobříš. Dalším lokalitám v dojezdové vzdálenosti do 55 km se nebráníme. Pokud si troufáte stát se koordinátorem a založit si KPZ/výdejnu s námi, kontaktujte nás. O změnách Vás budeme průběžně informovat.

7. Co získám za cenu, kterou zaplatím za podíl v KPZ?

  • Zdravou sezónní zeleninu a bylinky a nějaké to ovoce, které je pěstováno ekologicky bez  zbytečné chemie.
  • Zdravá vajíčka a maso, která pochází od drůbeže, chovaná ve volných výbězích na čerstvém vzduchu a vykrmována kvalitním krmivem včetně proteinů z červíku z naší vlastní kolonie moučných brouků. Chov drůbeže je tzv. pasteveckým principem, který umožňuje ty nejlepší podmínky pro jejich život.
  • Naprosto budete vědět, odkud potraviny pochází, kdo je pěstuje a jaké zemědělské postupy používá, neboť můžete přijet na náš statek a na vše se osobně podívat. Můžete doslova nahlédnout pod pokličku co a jak děláme a to je více než stoh certifikátu a pečetí o kvalitě.
  • Díky pravidelným podílům z naší statkové produkce získáte potravinovou svobodu a větší nezávislost na supermarketech a jejich anonymních potravinách.
  • Stanete se členy širší komunity lidí s podobným názorem, kde se můžete aktivně rozvíjet, uplatnit v ní své zájmy a dovednosti a utvářet a upevňovat vztahy s lidmi.
  • Můžete objevit nové chutě, naučit se pravidelně vařit a využívat nové postupy zpracování.
  • Můžete se dozvědět něco o zemědělství a ukázat svým dětem, jak se potraviny dostávají na náš stůl.
  • S potravinovým podílem získáte také svoji nižší uhlíkovou stopu a aktivně tak spoluvytváříte udržitelnější a spravedlivější potravinový systém.
  • Peníze dáváte přímo zemědělci, který pečuje o půdu, krajinu a dává jiným práci. Podporujete tím rozvoj místa, kde zemědělec hospodaří. Podporujete lokální ekonomiku, lidskou tvořivost a uchovávání tradic.

Nezapomínejte, že nákupem místních produktů podporujete místní ekonomiku a že KPZ zemědělci dostávají spravedlivější mzdu. Díky vašemu dlouhodobému závazku jsou farmáři i jejich rodiny ve stabilnější finanční situaci po celý rok. Podporujete také lepší podmínky pro jejich zaměstnance. Každý den přispíváte ke změně zemědělství a potravinového systému. Stáváte se jeho spolutvůrci.

8. Spravedlivý potravinový systém

Nám sedlákům z rodového statku to umožní přesně plánovat produkci. Víme co máme produkovat, v jakém množství a v jakém čase. Eliminují se přebytky, které by jinak mohly skončit v "koši!" Férové je i ohodnocení naší práce a to nám umožňuje eliminovat náklady, zvyšovat celkovou efektivitu, především však kvalitu a přináší nám to celkovou ekonomickou stabilitu, která jinak v tradičním soudobém zemědělství prakticky není. Nemusíme hodiny stát na jarmarcích a tak máme více času se věnovat věcem na statku.

KPZ je spravedlivé i k Vám podílníkům. Víte, co jíte, v jaké kvalitě a jak se vše u nás na statku dělá (možnost vidět tzv. pod pokličku). To dnešní obchodní řetězce, včetně různých eshopu neumožňují. Především je však férová i cena, kterou za vše platíte, zejména když se bavíme o zdravých a ekologicky produkovaných potravinách, 

KPZ je spravedlivá i k našemu společnému okolí. Podporuje se totiž tak lokální ekonomika, neboť námi utržený zisk zpravidla utrácíme v místě kde hospodaříme. Peníze tak neputují "ven" a jsou součástí národní ekonomiky. Tím se nepřímo podporují i ostatní podnikatelé v blízkém okolí. KPZ je však spravedlivá především k naší planetě, tedy k nám Všem. Uhlíková stopa je totiž na nejnižší možné míře jen jak to jde, a to je šance jak ukázat, že to jde jinak a lépe. KPZ je udržitelná budoucnost.

9. Roční cyklus komunity?  jak funguje KPZ

A. Plánování: Zemědělec s komunitou naplánují sezónu - složení, počet a cenu podílu, délku sezóny, frekvenci odběrů, nastavení spolupráce, vymezení rolí a zodpovědností. Ideální je potkat se před sezónou s celou komunitou.

B. Uzavření partnerství: Členům komunity je předložena dohoda o členství, kde je černé na bílém definováno - podmínky partnerství, hlavní zásady a hodnoty KPZ

C. Pěstební plán: Plánování toho, co a v jakém množství se bude pěstovat na záhonech a chovat v kurnících. Vše je zodpovědností nás na statku. Zohledňujeme především množství podílů, kapacity a sezónní pestrost. Na plánování se však můžete podílet, jako člen KPZ s námi. Zejména jakou zeleninu konkrétně pěstovat, nebo co přidat. Také na statku máme trvalejší a hlubší vize do budoucnosti, jako například včelařit, vyrábět různé výrobky či zavést akvaponii, apod. I v tomto duchu můžete být nápomocni. Snahou je vyjít si vzájemně vstříc naším společným požadavkům a zájmům.

D. Práce na statku: Veškeré práce na statku jsou v duchu ekologického hospodaření s permakulturním přístupem a postavené na cirkulárních principech. Členové KPZ mají možnost v průběhu sezóny navštívit nás a osobně se přesvědčit jak fungujeme. I když certifikaci ekologického či BIO zemědělce zatím nemáme, snažíme se o maximální udržitelnost s láskou k přírodě. A to je více než stohy certifikátů. 

E. Zprávy z pole: Jako členové KPZ oceníte, když budete průběžně informováni co se u nás na statku děje. Proto členům zasíláme emailem newslettery, doplněné o fotografie i videa. Obdobně informace sdílíme i na sociálních sítí i na našich webových stránkách. 

F. Pravidelné dodávkyPodílníci si vyzvedávají v dohodnutém čase na odběrném místě svůj podíl zeleniny a dalších produktů. Péči o výdejní místo má v dikci koordinátor. Avšak jako člen KPZ můžete se aktivně zapojit o péči výdejny s koordinátorem společně. Zpravidla při výdeji podílu máte tak šanci poznat ostatní členy KPZ a celá výpomoc může být i pěknou dávkou zábavy. 

G. Vaření a zpracování: KPZ rozvíjí schopnost naučit se vařit a zpracovat sezónní potraviny. Členové mohou sdílet mezi sebou recepty, nebo hledat inspirace v naší statkové kuchařce.. V rámci výdejny si členové mohou uspořádat například společné zavařování. v obdobném duchu budou pořádány i setkání na našem statku.

H. Návštěva statku: Smyslem návštěv na statku je posílení vzájemných vztahů a důvěry. Členové se dozví něco o zemědělství, lépe poznají nás zemědělce i sebe navzájem. Součástí návštěv bývá i dobrovolná práce. Vše může mít i výchovný aspekt pro naše děti a budoucnost zdravé společnosti.

CH. Hodnocení sezóny: Členové mohou poskytnout zpětnou vazbu k sezóně, zejména ke kvalitě, rozmanitosti a množství zeleniny nebo jiných produktů, a také chodu komunity. K tomu lze využít například online dotazník nebo osobní setkání.

I. Zakončení a oslava: Na konci sezóny se koná schůzka, na které se členové věnují zhodnocení uplynulé sezóny. Důležitá je oslava všeho, co se podařilo i nepodařilo, aby se mohlo uzavřít staré a vykročit do nového.

J. Obnova partnerství: Po skončení sezóny je vhodné zjistit, kdo z členů má zájem se zapojit v dalším roce a udělat si představu, kolik nových míst se uvolní pro další zájemce.

10. Má člen KPZ povinnosti a odpovědnost?

Když se stanete členy KPZ, budete nejspíš potřebovat nějaký čas na to, abyste si zvykli, jak probíhá dění. Věnujete-li pozornost svým členským povinnostem, usnadníte práci nám zemědělcům a koordinátorům, kteří se starají o celkový průběh sezóny. Jako členové KPZ věnujte pozornost následujícím:

A. Plaťte včas: Podle domluvených podmínek platí členové obvykle buď jednorázově na začátku sezóny, nebo ve splátkách. Dbejte na to, abyste zaplatili včas a tak, jak jste se domluvili.

B. Vyzvedejte podíl včas: Na začátku sezóny se v komunitě dohodneme na tom, kde a kdy si podíl budete vyzvedávat. Dbejte na to, abyste tam vždy byli včas, nebo se domluvili s někým, kdo vám podíl vyzvedne. Mělo by být jasné, co se s nevyzvednutými podíly stane.

C. Přijměte specifika KPZ: Váš podíl bude obsahovat sezónní produkty a jeho obsah nelze sestavovat individuálně. V rámci KPZ připravujeme podíly pro desítky rodin, proto nemůžeme zcela uspokojovat často protichůdná přání jednotlivých členů. Počítejte s tím.

D. Recyklujte a kompostujte: Smyslem KPZ je minimalizace odpadů. Používané vratné obaly vracejte čisté zpátky. Podíly zpravidla vozíme na výdejny KPZ již připravené, roztříděné. Jejich výdej probíhá pod vedením koordinátora, případně ve spolupráci s námi. Pomoc Od Vás členu je však vítána. Nezapomeňte si přinést svou vlastní tašku. Zbytky zeleniny patří do bioodpadu a na kompost.

E. Sledujte zprávy z KPZ: Nezapomeňte sledovat důležité zprávy od nás či koordinátora.

F. Poskytujte zpětnou vazbu: KPZ je partnerství založené na vzájemné důvěře. Pokud vám něco nevyhovuje, proberte to s těmi, kterých se záležitost týká. Dejte zpětnou vazbu i v případě, že jste spokojeni, potěšíte nás zemědělce i koordinátory. Sem tam používáme on-line dotazník. Nezapomeňte formulář včas vyplnit - pomůžete tak nám i koordinátorovi udělat si obrázek o tom, jak sezóna probíhala a zda je potřeba něco změnit

G. Účastněte se dění: KPZ nabízí víc než jen jídlo. Je to prostor pro další aktivity, které rozvíjí dobré vztahy mezi členy. Může to být setkání na farmě, oslava na konci sezóny, společné zpracování potravin, dobrovolnické práce na zahradě, apod.

H. Staňte se dobrovolníkem: Máte volný čas a zájem podpořit svého zemědělce a komunitu. Zapojte se jako dobrovolník. Zjistěte, kde, kdy a jak se můžete uplatnit. Na oplátku získáte dobrý pocit nebo třeba i podíl zeleniny navíc.

11. Komunikace. Na koho se v KPZ obrátit a jak řešit případné problémy?

KPZ jsou založeny na důvěře a klíčovým prvkem je komunikace. Mohou se vyskytnout nedorozumění, která budete muset prodiskutovat, některá přímo s námi zemědělci, jiná s koordinátorem nebo s ostatními členy. V mnoha případech bude komunikace jednostranná (např. upomínka platby), jindy bude potřeba vaše aktivní odpověď (např. hodnotící dotazník). Následuje pár příkladů typických situací a tipů, jak mohou být řešeny. Je možné, že ve vaší situace bude jiná. Vždy však existuje řešení

Finance

Z nějakého důvodu nemůžete zaplatit splátku podílu včas. TIP: Ještě před splatností se domluvte s koordinátorem nebo námi, kdy a jak splátku zaplatíte. Chápeme že mohou nastat různé životní okolnosti. 

Odběry

Chystáte se na dovolenou, onemocníte nebo nestíháte svůj podíl vyzvednout. TIP: Kontaktujte včas jiného člena KPZ nebo darujte svůj podíl někomu, kdo KPZ ještě nezná. Možná se příští rok přihlásí také k odběru. U některých podílů, jako např. u drůbežího masa či vajíček, lze domluvit opožděný odběr.

Kvalita

Saláty byly minule hodně povadlé. TIP: Upřímně se podělte o své zkušenosti s koordinátorem, s námi a ostatními členy. Všichni uděláme něco proto, aby se to neopakovalo.

Neznámá zelenina

Dostali jste "pak choi" a netušíte, jak si s ním poradit? TIP: Ptejte se ostatních při odběru nebo prostřednictvím komunikačního kanálu, který v komunitě využíváte.

12. Náklady v KPZ. Co zahrnuje cena podílu?

Ceny v KPZ jsou stanoveny úplně jinak než ceny v supermarketu nebo na farmářském trhu. Cena podílu na celou sezónu zahrnuje všechny náklady související s pěstováním, výrobou a distribucí až k podílníkovi. Součástí je i férová mzda pro nás zemědělce, V ceně nejsou jen náklady na krmiva, částečně sadbu, energie, opravy a údržba statku a strojů, administrativa, školení a daně, ale i doprava k Vaší výdejně. Pronájem pozemků nebo provize obchodníkům zde u nás nejsou. 

Navíc každý rok usilujeme o posílení cirkulárního principu hospodaření, jehož výsledkem je neustále zefektivňování práce, snižování vstupních nákladů, ale především závislosti na externích dodavatelích statku. Cílem našeho hospodaření je zpřístupnit zdravé potraviny lidem napřímo za co nejférovější cenu pro nás všechny.

Ceny nelze srovnávat ani s cenami v jiných distribučních kanálech, kde může být cena potravin sice možná nižší, ale například jen díky tomu, že je zde extrémní tlak na snižování

výkupních cen od zemědělců. Ti pak nepokryjí ani základní náklady a o kvalitách raději nemluvit.

13. Učíte se vnímat svou ekologickou stopu!

Být členem KPZ znamená nakupovat od místních farmářů. Učíte se tak přemýšlet, jak snižovat zátěž životního prostředí. Například řadu obalů budete vracet do opětovného koloběhu, nebo razantně zkrátíte vzdálenosti přepravy (aby potraviny nemusely létat, či se plavit lodí ze vzdálených zemí). Vnímejte především, že nákupem z blízké farmy zároveň podporujete různé solidární iniciativy! KPZ vás učí nahlížet na vztah zemědělství, výroby a spotřeby potravin v mnohem širších souvislostech.

Ze všeho nejvíce však dáte vydělat zemědělci, který za utržený zisk a za Vás samotné, pečuje s láskou o krajinu a udržuje skutečnou a hmatatelnou hodnotu pro budoucí generace. Malý lokální zemědělec přeci jenom nahlíží na vše jinak, a ne jako nadnárodní konglomeráty, kteří krajinu, půdu vnímají jen jako prostředek k zisku. 

14. Solidarita v KPZ

Solidarita je základní hodnotou KPZ a podobných iniciativ. Když se připojíte, souhlasíte s tím, že se zemědělcem sdílíte nejen bohatství úrody, ale i rizika hospodaření. V praxi je však vidět, že opravdový solidární přístup potřebuje čas. Teprve v průběhu života komunity se může prohlubovat důvěra, posilovat vzájemnost a porozumění. Naším cílem je budovat tuto solidaritu.

Peníze by neměly být překážkou

Ceny jednotlivých podílů sestavujeme podle jednotného pravidla. Je však možnost si svobodně vybrat i dobrovolný příspěvek +.. Tento dar je pro nás finanční podpora, aby udržitelně jsme mohly hospodařit nejen v další sezóně, ale mohly zavádět postupně různé inovace a zlepšovat i naše služby. Jinými slovy je to vaše vyjádření díky zato, že děláme to co má smysl, a smysl i pro Vás. Každý člen si může zvolit cenu s ohledem na to, jak vnímá výši svého příjmu. Vždy se najdou lidé, kteří rádi uhradí za stejný podíl vyšší částku než někteří členové, kteří mají nižší příjmy.

Aby vše fungovalo hladce, věnujeme každé odběrové skupině jeden podíl, který si podělí koordinátor výdejny a poskytovatel výdejního místa za to, že pomáhají s organizací komunity a odběrů.

Cílem v KPZ je, aby náš statek dostal zaplaceno ještě před začátkem sezóny. Máme tak prostor lépe plánovat a vůbec se vším vyjít. Zároveň ale může být pro některé členy obtížné uhradit celý roční příspěvek najednou. Proto ho dělíme na dvě splátky.. Na začátku a v polovině sezóny. Víme však, že život se s námi občas nepáře a nastane-li problém s úhradou splátky pak nabídneme individuálně rozložení splátky. Přeci komunita je o vzájemné důvěře a otevřené komunikaci. V krajních případech lze i domluvit možnost částečného odpracování svého podílu přímo u nás na statku.

Smyslem KPZ je hledat cesty, aby peníze nebyly překážkou.

Když se dějí zázraky

Komunita je o silných mezilidských vazbách. Každý člen v průběhu roku může řešit několik osobních problémů. Například kam dát psa, když jedu k moři apod. Členové v komunitě tak mohou zastat roli hlídače Vašeho mazlíčka, nebo babičky na hlídání dětí, když si chcete udělat romantický večer. I u nás na statku je to obdobné. Třeba s tím mořem nebo když onemocníme, ocenili bychom, když členové třeba zajistí závoz podílů apod. Vše je o lidskosti.

15. Staň se hrdinou

Není to povinnost, ale pokud se chcete více zapojit do činnosti komunity, můžete vyměnit na jeden den práci u Pc za práci na statku. nebo můžete pomoci s rozdělování podílu na výdejně a ulehčit tak koordinátorovi život. Dobrovolnictví je také skvělý nástroj pro výchovu dětí. Společně se naučíte s námi o čem je péče o krajinu a dozvíte se něco ze života na farmě. 

URGENCI /urgenci.net a hub.urgenci.net.)/ je mezinárodní síť rozličných forem regionálních a místních solidárních partnerství podporujících agroekologii (LSPA), z nichž nejznámější je komunitou podporované zemědělství (KPZ). V ČR roli organizátora zastřešující rozvoj KPZ a dalších místních potravinových systémů, zastává asociace AMPI /www.asociaceampi.cz/. Jejich činnost je nenahraditelná, proto dobrovolně z každého podílu, který uzavřeme v naší KPZ, darujeme 1% na jejich provoz.. Užitečné informace o KPZ naleznete také na https://kpzinfo.cz/