Čistý kurník je základ

08.02.2024
Ke kvalitnímu a zdravému chovu domácích slepic patří i údržba kurníku ale především jeho pravidelné čištění. Opak toho je jen skomírající kur a mizivá snáška vajec. 

Na statku provozujeme zděné kurníky, které plní svou funkci už více než 100 let V dnešním článku se zaměříme na jeho údržbu potažmo očistu. 

Čistit jednou za čas je nešvar

Říká se, že čistota znamená půl zdraví. A přesně tak to je i u slepic. okolní chovatelé kurník čistí ovšem jednou za čas, a je to takový zažitý nešvar. 

Pravidelný úklid kurníku je snadný

Pravidelná očista kurníku, oproti tomu ""jednou za čas"", není taková námaha, jak by se mohlo zdát, Naopak je snadná a rychlá a zabere kolem 15 min. Běžnou očistu provádíme v intervalu 7 až 10 dní. Tu hloubkovou pak jednou za měsíc.

Nahromaděný trus

Vlhko, zápach, všudypřítomná plíseň. To vše indikuje zanedbanou péči a zpravidla za vším stojí nahromaděný trus.  Zbavit se ho znamená půl problému pryč. 

Ometení stropu, stěn a důkladné vymetení všech skulin, jenž jsou úkrytem pro parazity je dalším nezbytným krokem

Naše kurníky jsou před rekonstrukcí, kterou máme za nedlouho v plánu. S tím přijdou vylepšení. Ale o tom až jindy

Hřady musí být jako nové

Hřady pro slepičky máme ze dřeva a ani na ně nezapomínáme při očistě . Zejména v různých spojích, záhybech se opět ukrývají kolonie čmelíků, které pak při spánku obtěžují nájemníky kurníků. Ale i různě nalepené bahno je nežádoucí a musíme ho tak seškrabávat. V opačném případě by profil hřady ""bobtnal"" a dříve či později by způsoboval vlivem špatného tvaru, deformaci pařát kura domácího. 

Pravidelná očista kurníku je jen jedna z mnoha věcí co děláme, aby naše slepičky byly spokojené a měla zdravá vajíčka

Jak nejen hřady dezinfikujeme nechemickou cestou si řekneme někdy příště.

Sláma, aby hřálo od nohou

Než se slepičky ubytují, pochopitelně dáváme podestýlku ze slámy. Sláma izoluje chlad z betonové podlahy a částečně pomáhá eliminovat vlhko